Vefatının 26. Yılında Cahit Zarifoğlu Özlemi

zarifoğlu

 

Cahit Zarifoğlu, modern Türk şiirinin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en özgün ve güçlü isimlerinden biriydi. 7 Haziran 1987’de, genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrıldı.

Fakat 47 yıla sığdırdığı eserleri ve dünyaya bıraktığı incelikli ses, onun usta, unutulmaz bir usta olması için yeterliydi. Zarifoğlu’nun eseri, okurlar ve araştırmacılar için tazeliğini koruyor ve belki de hâlâ keşfedilmeyi bekliyor. Şiirimizin zarif sesi Cahit Zarifoğlu, vefatının 26. yılında farklı etkinliklerle anılıyor. YediHilal Derneği tarafından düzenlenen iki programdan ilki, bu akşam saat 21.00’de derneğin Üsküdar Uncular Caddesi’ndeki konferans salonunda yapılacak. “Coşkun Bir Küheylan: Cahit Zarifoğlu” başlıklı etkinlikte Yusuf Kaplan, Mustafa Nezihi Pesen ve Asım Gültekin farklı yönleriyle Cahit Zarifoğlu’nu ve şiirini anlatacak. İkinci program ise Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam şiirindeki yedi güzel adamdan biri Rasim Özdenören’in Cahit Zarifoğlu söyleşisi. Özdenören, 8 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.30’da aynı mekânda gerçekleşecek söyleşide, dostu Zarifoğlu’nu ve onunla ilgili hatıralarını anlatacak. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi de 9. Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği’ni düzenliyor. Çocuk edebiyatı yazarlarının bir araya geleceği program, Konya İl Halk Kütüphanesi’nde yapılacak.

 

 

Kaynak: zaman.com.tr

www.cahitzarifoglu.net

Bir önceki yazımız olan Yürek Safında Bir Şair başlıklı makalemizde cahit zarifoğlu, cahit zarifoğlu hakkında bilgiler ve cahit zarifoğlu hakkında yazarların söyledikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Genel, Haber and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>