‘Cahit Zarifoğlu, bir okumada anlaşılamayacak kadar ustadır’

 

Cahit_Zarifoglu-inceleme

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Cahit Zarifoğlu’nun Türkçenin usta bir şairi olduğunu belirterek, ”O, bir okumada anlayamayacağımız kadar ustadır. Tekrar okumayı istetecek kadar usta…” dedi.

Feriha Özgül’ün yönettiği, Yılmaz Daşçıoğlu’nun metnini yazdığı ”Cahit Zarifoğlu Belgeseli”nin gösterimi, TRT Tepebaşı Stüdyolarında yapıldı.

Şahin, şair Zarifoğlu’nu anmak amacıyla düzenlenen gösterimden önce yaptığı konuşmada, şiiri, şairi unutan bir toplumdan korkmak gerektiğini belirterek, milleti ehlileştirenin, başka insanları ve hayatı sevdirenin şiir ve şair olduğunu dile getirdi.

Şairlerden habersiz yaşandığını ifade eden Şahin, ”O yüzden böyle fakiriz. Şairlerimize el uzatmıyoruz, hayatın yarlarından geçerken şairlerin nefesinin uzağındayız. O yüzden dediklerimiz anlaşılmıyor. Herkes sadece kendi dediklerini duyuyor. Anlaşamıyoruz o yüzden” diye konuştu.

Şahin, dünyayı anlamak ve dünyanın karanlığı aydınlatılmak istendiğinde şairlerin devreye girdiğini kaydederek, onların herkes adına dili işleyerek kelimeleri verdiklerini vurguladı.

TRT Genel Müdürü Şahin, şöyle devam etti:

”Zarifoğlu, Türkçenin usta bir şairidir. O, bir okumada anlayamayacağımız kadar ustadır. Tekrar okumayı istetecek kadar usta… Tekrar tekrar okuyarak çözebiliriz onun şiirini. Demir leblebi gibi dizelerini yıllar boyu dilimizde dolaştırarak kendimize mal edebiliriz. Zarifoğlu, aynı zamanda bizim hassasiyetimizin, kırılganlıklarımızın da şairidir. Tarihin bize yüklediği sorumlulukları şiirleriyle hatırlatır bize. Bizi sarsar. Bizi sözü, sorumluluğu kuşanmaya çağırır.”

Belgeselin metin yazarı Yılmaz Daşçıoğlu da vefat eden ve yaşayan pek çok değerli şair olduğuna ve bunların daha geniş kitlelere tanıtılması gerektiğine dikkati çekerek, bunu başka televizyon kanallarından beklemenin zor olduğunu ve bu boşluğu TRT’nin doldurmasını istediklerini vurguladı.

Şairin oğlu Ahmet Zarifoğlu da çok değişik ilgi alanları olan babasının, Filistin ve Afganistan için yazdığı şiirlerin kitleleri etkileme gücü bulunduğunu kaydetti.

Ahmet Zarifoğlu, böyle bir program düzenledikleri için TRT’ye teşekkür etti.

Gecede, Serra Karaçam, Adnan Özer, Sırrı Er ve Sumru Yavrucuk Zarifoğlu’nun bazı şiirlerini okudu.

Daha sonra, hazırlıklarına 1,5 önce başlanan, Feriha Özgül’ün yönettiği ve Yılmaz Daşçıoğlu’nun metnini yazdığı, Zarifoğlu’nun şiirden çocuk edebiyatına, köşe yazarlığından dergiciliğe uzanan ilgi alanları ve çok yönlü kişiliğinin ekrana yansıtıldığı ”Cahit Zarifoğlu Belgeseli”nin gösterimi yapıldı.

Belgeselde, şairin eserlerinin tanıtımının yanı sıra ailesi ve özellikle yakın çevresindeki edebiyatçılar ve fikir adamları ile görüşmeler yer alıyor.

kaynak: zaman

Bir önceki yazımız olan Cahit Zarifoğlu, vefatının 25. yılında Bursa’da anıldı. başlıklı makalemizde cahit zarifoğlu araştırmaları, cahit zarifoğlu etkinlikleri ve cahit zarifoğlu kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Haber and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.