Bir Zarif İnsan

acz 1

 

Çağdaş Türk şiirinin öncülerinden Cahit Zarifoğlu, on dört yıl evvel ayrıldı aramızdan. Çağdaş Türk şiirinin öncülerinden ve çocuk edebiyatının güçlü kalemlerinden, fikir ve sanat adamı Cahit Zarifoğlu bundan on dört yıl evvel ayrılmıştı aramızdan. 7 Haziran 1987 günü ardında çocuklar, çiçekler, güzellikler ve kitaplar bırakarak güneşe doğru yola çıkmıştı. Ve akıp geçen zaman ırmağı Cahit Zarifoğlu sevenlerini her yıl Beylerbeyi-Küplüce Mezarlığı’ndaki kabri başında bir araya getirmeye devam etti. Dualar, çiçekler, çocuklar ve kitaplarla… Şiirin güçlü sesi, çocukların ‘zarif masal babası’ Cahit Zarifoğlu’nu bir kere daha rahmetle anıyoruz.

Hayret makamında bir şair

1940 yılında Ankara’da doğan Zarifoğlu, aslen Maraşlı’dır. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1972’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında çeşitli kurumlarda çevirmen olarak çalıştı. Dil kurslarına katılmak için Avrupa’ya gitti. Bu vesile ile belli başlı Avrupa ülkelerini dolaştı. Döndükten sonra özel bir lisede öğretmenlik, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TRT’de çevirmenlik, son olarak İstanbul Radyosu’nda denetçilik görevinde bulundu. Edebiyat çalışmalarına lise yıllarında başlayarak, Maraş gazetelerinde şiir ve hikayeler yazdı. Yine Maraş’ta Açı (1. sayı, Ağustos 1962) dergisini çıkarmıştı.

Sanat hayatının bir bölümünde şiirleri Papirüs, Türk Dili, Yeni Dergi (1966-72)’de yayımlandı. Daha çok Diriliş, Edebiyat, özellikle de Mavera dergilerinde çıkan şiir, hikaye, günlük ve eleştirileriyle tanındı. Bir süre, kurucularından olduğu Akabe Yayınları ve Mavera Dergisi’ni yönetti. Yeni Devir, Milli Gazete ve Zaman gazetelerinde Ahmet Sağlam, Vedat Can, Abdurrahman Cem imzalarıyla yazdığı köşe yazılarıyla yakın bir diyalog içine girdiği geniş bir okuyucu kesimince ilgiyle izlendi. Ayrıca İslam, Kadın ve Aile, Gülçocuk ve bazı çocuk dergilerinde ürünleri çıktı. Son yıllarda çocuk edebiyatına yöneldi. Çocuklar için yazdığı kitaplardan biri olan Yürekdede Ve Padişah adlı eseriyle 1984’te Türkiye Yazarlar Birliği’nce çocuk edebiyatı dalında yılın yazarı seçildi. Çizgi dışı şiiri ve kendine has şiir diliyle ilk bakışta zor anlaşılır; ama son derece orijinal şiirler kaleme aldı. Nabi Avcı’nın deyişiyle “Yalın halde/ hayret makamında bir şiir” ırmağının bereketiyle yazdı. Dıştan çok içe dönük bir anlatıma yaslanan şairin iç ürpertileriyle başlayan şiirleri, metafizik bir ürpertiyle bilgeliğe ulaştı. Hikaye, roman ve günlük yazılarına da akseden bu kendine özgü üslup, çocuklar için yazdığı kitaplarda fantezi ile olağanüstünün, gerçek ile hayallerin birleştiği nefis metinlerde de kendini gösterdi.

İnternette Zarifoğlu!

Cahit Zarifoğlu sevenlerinin sanal ortamda onun adına yaptığı iki güzel site bulunuyor. Bunlardan ilki www.sipesifik.com İyi bir tasarım ve içeriğe sahip olan sitede Zarifoğlu’nun fotoğrafları, şiirleri, kitapları ve hayatına ilişkin bilgiler yer alıyor. www.zarif.cjb.net adresinde ise Zarifoğlu’nun çocuklara baktığı pencere aralanmaya çalışılıyor.

Zarif bir kitaplık:

Şiir: İşaret Çocukları,Yedi Güzel Adam, Menziller, Korku ve Yakarış, Şiirler(Tüm Şiirleri). Hikaye: İns. Roman: Savaş Ritimleri. Günlük: Yaşamak. Deneme: Bir Değirmendir Bu Dünya, Zengin Hayaller Peşinde. Tiyatro: Sütçü İmam. Çocuk Kitapları: Serçekuş, Katıraslan, Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah (TYB Çocuk Edebiyatı Ödülü, 1983), Gülücük, Çocuklara Afganistan Şiirleri, Küçük Şehzade, Motorlu Kuş, Kuşların Dili.

 

Kaynak: www.zaman.com.tr

 

www.cahitzarifoglu.net

Bir önceki yazımız olan Kapanmayan Sayfa başlıklı makalemizde cahit zarifoğlu, cahit zarifoğlu hakkında yazılanlar ve kapanmayan sayfa hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Genel, Hakkında Yazılanlar and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>